25 października 2021

DDS

Życiowe teksty

Zalety i wady pracy adwokata – czy warto?

Chcesz zostać w przyszłości adwokatem? A może po prostu zastanawiasz się, jakie zalety i wady niesienie ze sobą wykonywanie takiego zawodu? Praca adwokata nie należy do łatwej. Droga do zostania prawnikiem też nie jest najprostsza. Już samo zdobycie wymaganego wykształcenia okupione jest przyswojeniem ogromnej ilości materiału. Poznaj plusy i minusy bycia adwokatem!

Droga do zostania adwokatem.

Od czego zaczyna się droga do zostania adwokatem? Od podjęcia decyzji, co właściwie chcemy w życiu robić. Przed takim trudnym wyborem stajemy już w szkole średniej, gdy decydujemy się na zdawanie określonych przedmiotów na maturze i wybieramy kierunki studiów, na które chcielibyśmy aplikować.

Każda osoba, która chce zostać adwokatem, musi ukończyć studia prawnicze. O tym, czy dostaniemy się na takie studia, zależą oczywiście wyniki uzyskane na egzaminie maturalnym. Oprócz przedmiotów podstawowych, języka polskiego, języka obcego i matematyki, będą liczyły się także przedmioty dodatkowe, takie jak historia czy WOS (wiedza o społeczeństwie). Prawo każdego roku cieszy się niezwykłą popularnością wśród przyszłych studentów, dlatego konkurencja jest niestety na duża. Liczba chętnych jest większa niż liczba wolnym miejsc, dlatego nie każdy, kto składa podanie, bez problemu dostanie się na wybrany kierunek. Jeśli już dostaniemy się na prawo, to czeka nas 5 lat porządnej nauki! Po obronie pracy magisterskiej, przychodzi jednak czas na aplikację i dopiero po egzaminie zawodowym, kandydat otrzymuje prawo do wykonywania zawodu adwokata.

Plusy pracy adwokata

Zacznijmy od dobrych stron wykonania pracy adwokata. Czy w ogóle warto przez tyle lat studiów przyswajać ogromną ilość materiału, a później robić jeszcze aplikację? Jedną z zalet są z pewnością dobre zarobki prawników. Zawód ten to jeden z najlepiej opłacalnych zawodów w Polsce, dlatego też nie dziwi fakt, że studia prawnicze przyciągają tylu chętnych. Kwota wynagrodzenia związania jest oczywiście z danym miejscem zatrudnienia. Największymi zarobkami mogą cieszyć się osoby, które decydują się na otwarcie własnego biznesu i prowadzenie własnej kancelarii adwokackiej. W innym przypadku, prawnik zatrudnia się albo w istniejącej na rynku kancelarii, albo decyduje się na współpracę z konkretną firmą.

Inne zalety to renoma oraz zaufanie, jakimi cieszą się prawnicy wśród społeczeństwa. Adwokaci pomagają swoim klientom w trudnych sytuacjach, dlatego ich zawód jest niezwykle ceniony. Będąc adwokatem nie przestajemy się kształcić i rozwijać. Wciąż się uczymy i zdobywamy nowe doświadczenie.

Minusy pracy adwokata

A jakie są te słabe strony wykonywania tego zawodu? Jak każdy, tak i ten zwód posiada swoje zalety, ale też i wady. Największym minusem jest cały ten długi proces nauczania i zdobywania potrzebnej wiedzy – studia prawnicze rzadko wiążą się z lekkim życiem studenckim, a wręcz przeciwnie – są okupione przyswajaniem dużym ilości materiału, uczeniem się kodeksów, pisaniem trudnych egzaminów.

I tak aż przez 5 lat, po których przychodzi czas na aplikację. Przyszły adwokat powinien mieć też pewne cechy – pewność siebie, stawianie na swoim, bystrość, dociekliwość, umiejętność przekonywania do swoich racji i wypowiadania się. Dobry adwokat musi obronić swojego klienta! Nie każdy będzie nadawał się do wykonywania takiego zawodu.

umowa sprzedaży udziałów www.rafaljacniak.pl