25 października 2021

DDS

Życiowe teksty

W jaki sposób możemy spotkać się z kulturą?

W naszym życiu ciągle coś się dzieje, gdzieś się spieszymy, a to powoduje, że nasze obcowanie z kulturą nie zawsze jest takie jak byśmy chcieli. Co więcej, musimy sobie zdawać również sprawę z tego, że różnie ten dostęp do kultury się przedstawia. Im ktoś ma mniej pieniędzy, tym mniejszą ma okazję obcowania z kulturą, ale jednocześnie też, wiele będzie tutaj zależało od miejsca, w którym mieszkamy. Dlatego też, warto się zastanowić, jak to dokładnie wygląda i jakie my mamy możliwości, aby spotkać się z kulturą.

Warto to robić, bo wówczas możemy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy.

Czy spotkanie z kulturą musi być kosztowne?

Wielu ludzi twierdzi, że nie mają styczności z kulturą, ponieważ ich na to nie stać, a szkoda im wydawać pieniądze na coś, co nie jest niezbędne do życia. Faktycznie, kiedy spojrzymy na ceny biletów do teatru, opery, filharmonii czy kina, możemy dojść do wniosku, że ich wartość jest dość znaczna. Ale przecież nie musimy od razu wybierać się do tych miejsc.

Czasami możemy trafić na transmisje telewizyjne, w których możemy obejrzeć jakąś sztukę teatralną. Ale co również ważne, zwłaszcza latem, możemy wziąć udział w plenerowych przedstawieniach teatralnych czy koncertach, na które wstęp jest bezpłatny. Odbywają się one dość często, a dodatkowo jeszcze poświęcone są różnej tematyce, więc może się okazać, że z łatwością znajdziemy propozycję, która przypadnie nam do gustu i w ten sposób będziemy mogli spotkać się z kulturą i z tym, co ma nam ona do zaproponowania. A jeśli zdecydujemy się skorzystać z książek i będziemy je wypożyczać z biblioteki, to może się okazać, że to spotkanie z kulturą nie będzie nas nic kosztowało.

A wybór różnych propozycji literackich sprawi, że będziemy mogli się zapoznać tak z nowościami, jak i z klasykami.

Miejsce zamieszkania

To gdzie mieszkamy również będzie miało wpływ na nasz kontakt z kulturą. Wiadomo, że jeśli mieszkamy w mieście, gdzie są kina, teatry i liczne biblioteki, to łatwiej będzie nam z tą kulturą obcować. Jeśli mieszkamy w małej miejscowości, albo na wsi, to dostęp do takich miejsc może być znacznie utrudniony.

Dlatego właśnie tak ważne jest to, aby szukać różnych możliwości spotkania z kulturą. Oczywiście raz na jakiś czas możemy się wybrać do miasta, ale na co dzień możemy poszukać programów telewizyjnych, w których będą poruszane tematy związane z tym zagadnieniem. Możemy zainwestować w czytnik, dzięki któremu będziemy mogli czytać książki. Możemy także poszukać transmisji na żywo z różnych koncertów czy teatrów i w ten sposób brać udział w tych wszystkich sprawach, które wiążą się z kulturą.

Im częstsze będą te nasze kontakty, tym więcej będziemy mogli z nich wynieść dla siebie, a co się z tym wiąże, tym większa będzie szansa, że będzie ona pozytywnie wpływała na nasz rozwój. Warto zobaczyć co nas ogranicza w kontaktach z kulturą, a następnie poszukać rozwiązań, które pomogą nam zmienić ten stan rzeczy. Możliwości jest całkiem sporo, tylko musimy na spokojnie się nad nimi zastanowić.