10 maja 2021

DDS

Życiowe teksty

Tłumaczenie

Tłumaczenie to inaczej przekład z jednego języka na drugi.

Najczęściej termin tłumaczenie kojarzy nam się z książkami, które aby trafić na inne rynki muszą przejść proces tłumaczenia.

Nie jest on łatwy po pierwsze, dlatego, że czasem jeden wyraz ma kilka znaczeń, dodatkowym problemem okazują się różnego rodzaju powiedzenia, metafory wszystko to uzależnione jest od kultury w związku z tym tłumacze mają wysoko postawioną poprzeczkę by tekst był zrozumiany przez obywatela każdego kraju, w którym ukaże się przekład.

Tłumaczenia też dokonujemy na poziomie codziennym, kiedy uczymy się języka wówczas w pierwszej kolejności kierujemy się do słownika, co oczywiście jest niemożliwe do przetłumaczenia całości słowo po słowie gdyż zatracimy ogólny sens.

www.derbi.info.pl

Coraz częściej też korzystamy ze słowników online, które niestety są jeszcze mniej dokładne niż te tradycyjne, w których najczęściej podane są przykłady, w jakich sytuacjach należy użyć konkretnego słowa, dlatego nie powinny służyć, jako główne źródło pogłębiania naszej wiedzy w kwestii nauki czy tłumaczenia.

tłumaczenia albański pranie kanap warszawa