Najważniejsze akcesoria dla biegaczy – wybieramy buty

Bieganie stało się ostatnio jednym z najchętniej uprawianych sportów. Za tym trendem stoi oczywiście wiele zalet, którym nie należy się dziwić. Po pierwsze jest to stosunkowo tania dyscyplina sportu. Do jej uprawiania w istocie najdroższe są buty. Z drugiej strony – pozwala osiągnąć niebanalne efekty w krótkim czasie. Biegać można prawie wszędzie i zawsze. W dzień, nocą, latem, zimą, w parku i na ulicy podczas maratonów. O ile akcesoriów sportowych do biegania jest bardzo dużo, początkujący powinni zająć swoje myśli głównie butami:

  • Dobierając odpowiednie obuwie trzeba pamiętać o kilku cechach, które muszą posiadać. Mają być komfortowe, dzięki czemu trening będzie przyjemniejszy i będzie chciało się go robić częściej i regularniej. Buty nie mogą doprowadzać do kontuzji. W tej dyscyplinie sportu jest to bardzo często spotykany problem. Każda stopa jest zbudowana inaczej, każdy stawia ją inaczej, a nacisk ciała poszczególnej osoby jest zróżnicowany. Muszą więc chronić biegacza przed takimi nieprzyjemnościami. Buty biegacza powinny zmniejszyć ból, który jest wynikiem ogólnego stanu ciała lub wcześniejszych kontuzji.

    www.gok-psary.pl

    Nie mogą go pogłębiać, mają go możliwie jak najbardziej eliminować;

  • Buty do biegania dzielą się na dwie kategorie: trailowe oraz uliczne. Te pierwsze przeznaczone są do wszelkich powierzchni miękkich takich jak: piach, błoto i kamienie. Sprawdzą się więc w przebieżkach leśnych, na biegach o tak szczególnym charakterze. Buty uliczne nadają się z kolei do biegów po utwardzonych ziemiach. W szczególności po betonie, czy chodnikach. Ich dobór zależy więc od indywidualnych preferencji biegacza. Jest to o tyle ważne, ponieważ zmienia się powierzchnia podeszwy, a wraz z nią – komfort uprawiania tego sportu;
  • Nie wystarczy przymierzyć jednej pary butów, by dokonać decyzji zakupowej. Stopy ludzi są tak różne i charakteryzują się zmienną pronacją, że trzeba by sprawdzić ich dziesiątki w celu podjęcia ostatecznego wyboru. Dlatego też należy unikać impulsywnych zakupów ,,przy okazji’’. Warto wybrać się do kilku sklepów sportowych i porozmawiać ze specjalistami. Bardzo często znajdują się w nich specjalistyczne maszyny, które rozpoznają styl biegania i zbadają potrzebne parametry. Dzięki temu możemy być pewni, że dobór butów będzie trafniejszy, a bieganie – efektywniejsze. Na butach jednak się nie kończy. Bardzo ważny jest także dobór odpowiednich skarpetek, które będą oddychać i współgrać z materiałem z jakiego wykonane będą buty.

.

rowery