13 sierpnia 2020

DDS

Życiowe teksty

Najważniejsze akcesoria dla biegaczy – wybieramy buty

Bieganie stało się ostatnio jednym z najchętniej uprawianych sportów. Za tym trendem stoi oczywiście wiele zalet, którym nie należy się dziwić. Po pierwsze jest to stosunkowo tania dyscyplina sportu. Do jej uprawiania w istocie najdroższe są buty. Z drugiej strony – pozwala osiągnąć niebanalne efekty w krótkim czasie. Biegać można prawie wszędzie i zawsze. W dzień, nocą, latem, zimą, w parku i na ulicy podczas maratonów. O ile akcesoriów sportowych do biegania jest bardzo dużo, początkujący powinni zająć swoje myśli głównie butami:

  • Dobierając odpowiednie obuwie trzeba pamiętać o kilku cechach, które muszą posiadać. Mają być komfortowe, dzięki czemu trening będzie przyjemniejszy i będzie chciało się go robić częściej i regularniej. Buty nie mogą doprowadzać do kontuzji. W tej dyscyplinie sportu jest to bardzo często spotykany problem. Każda stopa jest zbudowana inaczej, każdy stawia ją inaczej, a nacisk ciała poszczególnej osoby jest zróżnicowany. Muszą więc chronić biegacza przed takimi nieprzyjemnościami. Buty biegacza powinny zmniejszyć ból, który jest wynikiem ogólnego stanu ciała lub wcześniejszych kontuzji.

    Nie mogą go pogłębiać, mają go możliwie jak najbardziej eliminować;

  • Buty do biegania dzielą się na dwie kategorie: trailowe oraz uliczne. Te pierwsze przeznaczone są do wszelkich powierzchni miękkich takich jak: piach, błoto i kamienie. Sprawdzą się więc w przebieżkach leśnych, na biegach o tak szczególnym charakterze. Buty uliczne nadają się z kolei do biegów po utwardzonych ziemiach. W szczególności po betonie, czy chodnikach. Ich dobór zależy więc od indywidualnych preferencji biegacza. Jest to o tyle ważne, ponieważ zmienia się powierzchnia podeszwy, a wraz z nią – komfort uprawiania tego sportu;
  • Nie wystarczy przymierzyć jednej pary butów, by dokonać decyzji zakupowej. Stopy ludzi są tak różne i charakteryzują się zmienną pronacją, że trzeba by sprawdzić ich dziesiątki w celu podjęcia ostatecznego wyboru. Dlatego też należy unikać impulsywnych zakupów ,,przy okazji’’. Warto wybrać się do kilku sklepów sportowych i porozmawiać ze specjalistami. Bardzo często znajdują się w nich specjalistyczne maszyny, które rozpoznają styl biegania i zbadają potrzebne parametry. Dzięki temu możemy być pewni, że dobór butów będzie trafniejszy, a bieganie – efektywniejsze. Na butach jednak się nie kończy. Bardzo ważny jest także dobór odpowiednich skarpetek, które będą oddychać i współgrać z materiałem z jakiego wykonane będą buty.

.

rowery łuki