17 września 2021

DDS

Życiowe teksty

Kultura to nie tylko teatr

Często mówiło się, że kultura przede wszystkim wiąże się z teatrem. To właśnie tam mamy możliwość zetknąć się z różnymi tematami, i tymi dotyczącymi klasyków wśród literatury, jak i takimi, które dotyczą aktualnej sytuacji, jaka ma miejsce na świecie. Co więcej, to właśnie teatr pozwala na spotkanie widza z aktorem, na ekspresję, a to wszystko powoduje, że widz może wczuć się w to co dzieje się na scenie, może się z tym identyfikować. Ale czy to oznacza, że spotkanie z kulturą jest możliwe tylko wtedy, gdy udamy się do teatru? Nie ma innej możliwości, abyśmy mogli się z nią spotykać i czerpać z niej to co najlepsze?

Nie tylko teatr

Przede wszystkim trzeba tutaj powiedzieć, że kultura to nie tylko teatr. To także muzyka, książki, kino czy inne produkcje telewizyjne. To oznacza, że jeśli nie mamy możliwości, aby systematycznie chodzić do teatru, to możemy poszukać innego sposobu na to, aby spotykać się z kulturą. Możliwości jest tutaj naprawdę sporo, a to wszystko oznacza, że jeśli naprawdę będzie nam na tym zależało, to w końcu uda nam się znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Dodatkowo warto tutaj powiedzieć, że w każdej dziedzinie, zarówno w teatrze, w literaturze, jak i w przypadku filmów mamy propozycje, które można zaliczyć do wysokiej kultury. Czyli niosą ze sobą ważne przesłanie, mogą nam wiele powiedzieć o świecie i jesteśmy w stanie z nich wiele wynieść dla siebie. Z drugiej strony mamy też takie propozycje, które niewiele mają z tą kulturą wspólnego, które są tak przygotowane, że praktycznie szkoda na nie tracić czasu, bo ciężko jest z nich wybrać coś dobrego.

Dlatego też, powinniśmy dołożyć starań, aby jak najczęściej mieć do czynienia z tymi propozycjami, które będą się wiązały z wysoką kulturą. Możliwości jest tutaj sporo, a recenzje na temat różnych propozycji mogą być bardzo pomocne w tym, abyśmy wybierali tutaj to, co faktycznie jest najlepsze.

Poszukajmy odpowiednich programów

Czasami trudno jest określić, czy coś zalicza się do kultury dobrej jakości czy raczej powinniśmy to omijać. Dlatego, jeśli chcemy mieć pewność, że będziemy nasz czas poświęcać jedynie na wartościowe rzeczy, to powinniśmy poszukać takich programów i stron internetowych, które będą tworzone przez specjalistów i które pokażą nam, na co warto zwrócić uwagę. Może się wówczas okazać, że trafimy na wiele wartościowych rzeczy, na które może sami nawet byśmy nie zwrócili uwagi. Warto też pamiętać, że to co wartościowe na stałe zapisało się w kulturze, a to oznacza, że powinniśmy również sięgać po te książki, filmy i sztuki teatralne, które znane są od lat, a mimo to cały czas cieszą się ogromnym zainteresowaniem kolejnych pokoleń. Teatr to nie jedyne miejsce, w którym możemy się spotkać z kulturą. Mamy jeszcze film, książki czy muzykę. Najważniejsze, żeby w ogóle się z tą kulturą spotykać i żeby była ona na wysokim poziomie, a jaka będzie jej dziedzina – to już nie jest aż tak ważne. Popatrzymy jakie mamy możliwości spotkania z kulturą, zobaczmy która forma najbardziej nam odpowiada i dopilnujemy, aby te spotkania były jak najczęstsze.