21 maja 2022

DDS

Życiowe teksty

Jak nie stać się dłużnikiem i uniknąć windykacji?

Windykacja nie jest sytuacją pożądaną i każda osoba mająca mniejsze lub większe zobowiązania finansowe do zrealizowania, powinna zrobić wszystko, by nie stanąć oko w oko z komornikiem. Jak naprawić swoją sytuacje, gdy zalegamy z płatnościami rachunków bądź nie oddajemy pożyczonych pieniędzy? Odpowiedź to przede wszystkim podjęcie działania, które w możliwie jak najszybszym czasie dadzą nam szansę na uiszczenie konkretnych kwot instytucjom lub osobom, które powinny je od nas otrzymać. Jednak wymaga to odpowiedniego przygotowania i zaplanowania poszczególnych kroków, które doprowadzą nas do usunięcia zadłużenia. Uniknij windykacji – działaj! Przede wszystkim dłużnik musi uświadomić sobie, że znalazł się w sytuacji niekomfortowej z jakiej jak najszybciej dla własnego dobra powinien wyjść. To podstawa wszelkiego działania. Nie należy przechodzić tutaj do strachu czy paniki związanej z poniesieniem konsekwencji zadłużenia. Trzeba jak najszybciej zdobyć potrzebne środki, jakie pomogą w uniknięciu windykacji. Nie zaleca się kolejnego pobierania pożyczek lub dalszego odwlekania opłat i liczenia na tzw.

cud. Jeżeli nie pracujemy to najwyższy czas, by spróbować znaleźć źródło dochodu. Innym pomysłem jest podjęcie próby rozkręcenia własne działalności i w ten sposób uzyskanie potrzebnych środków finansowych. W przypadku, gdy dłużnikiem jest osoba pracująca, konieczne będzie oszczędzanie pieniędzy oraz lepsze zarządzanie swoimi środkami finansowymi. Być może sporą kwotę wydajemy na nałogi np. papierosy, czy trwonimy pieniądze na zaspakajanie potrzeb, które mogłyby odczekać pewien okres czasu i zostać przeznaczone na spłatę należności. Zdarza się bardzo często, że żyjemy dziś ponad stan. Podatność na kupowanie i gromadzenie rzeczy zbytecznych przychodzi współcześnie bardzo łatwo.

Jest to krzywdzące działanie, które negatywnie wpływa nie tylko na stan konta bankowego, ale również nas samych i zagracone mieszkanie. Należy zrozumieć, że lepiej jest oszczędzać i kupować przedmioty na jakie rzeczywiście nas stać. W przeciwnym wypadku każdego miesiąca będziemy stawali się dłużnikami banków, sąsiadów, rodziców czy przyjaciół. Takie zachowanie często idzie dalej i przenosi się np. na działania zawodowe, gdzie jako np. menagerowie zaczynamy zadłużać firmę tylko po to by kupić ładniejsze fotele, lepszy samochód czy zmienić wystrój recepcji. Windykacja nie jest przyjemną sytuacją i zaleca się jej unikanie na każdy, możliwy sposób. Aby uniknąć w dorosłym życiu braku umiejętności troski o własne finanse rodzice powinni uczyć dzieci oszczędności i zarządzania pieniędzmi już od najmłodszych lat.

Kup dziecku świnkę skarbonkę i pozwól zbierać kieszonkowe, które będzie mogło przeznaczyć na wymarzony rower, lalkę czy samochodzik. Będzie to lepsze niż wręczanie zabawki maluchowi od tak bez podjęcia wysiłku i doceniania przez niego pieniądza.

rejestr dłużników www.brukarstwo-bratbruk.pl